- Informujemy, iż wszelkie spotkania związane z
bieżącą działalnością ZNP na terenie naszej gminy odbywają się w każdy
czwartek w godz. 1340 - 1410 w
pomieszczeniu ZNP w Zespole Szkół w Ulanowie.
Dyżury w w/w godzinach pełnią:
- Straub
Mariusz
Poradnictwo prawne - Tadeusz
Nowicki
Prawa członków ZNP
Zasady przechodzenia nauczycieli na emeryturę
Poradnictwo prawne - Tadeusz Nowicki - rok szkolny 2008/09:
1000 - 1300 | 1300 - 1600 | |
18 września 2008 | Nisko | Stalowa Wola |
23 października 2008 | Stalowa Wola | Nisko |
20 listopada 2008 | Nisko | Stalowa Wola |
11 grudnia 2008 | Stalowa Wola | Nisko |
15 stycznia 2009 | Nisko | Stalowa Wola |
W sytuacjach szczególnie wyjątkowych proszę dzwonić w poniedziałki /rano lub wieczorem/ tel: 696020057
Szkolenia tematyczne 1500 - 1600
15. września 2008
21 października 2008
18 listopada 2008
09 grudnia 2008
13 stycznia 2009
kontakt:
Stalowa Wola tel. - 0158426389
Nisko tel. - 0158412015
Porady prawne udzielane będą tylko członkom ZNP za okazaniem ważnej
legitymacji.
Z tytułu przynależności do ZNP każdy posiada prawo do korzystania z:
Ochrony prawnej w zakresie:
Udziału przedstawiciela Zarządu Oddziału ZNP w składzie komisji kwalifikacyjnych lub egzaminacyjnych w awansie zawodowym.
Bezpłatnego poradnictwa i pomocy prawnej prowadzonej przez Zarząd Okręgu ZNP w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Obrony przez pełnomocnika związkowego w sprawach sądowych wynikających ze stosunku pracy.
Korzystania z pomocy obrońców w sprawach dyscyplinarnych.
Postępowania interwencyjnego ogniw związkowych mających uprawnienia zakładowej organizacji związkowej w przypadku indywidualnych lub zbiorowych konfliktów na tle stosunku pracy, oceny pracy, wynagrodzeń itp.
Pomocy w przypadku zwolnienia z pracy (opiniowanie wypowiedzenia i pomoc prawna) - Zarząd Oddziału.
Konsultacji i pomocy prawnej Zarządu Głównego ZNP przy składaniu wniosków o wniesienie rewizji nadzwyczajnej.
Pomocy materialnej w zakresie:
Zasiłków statutowych (urodzenie dziecka, śmierć członka rodziny itp.) zgodnie z uchwałami Zarządu Oddziału ZNP.
Nieopłacania składki związkowej w trakcie odbywania służby wojskowej lub przebywania na urlopie wychowawczym z zachowaniem pełnych praw członka ZNP.
Pomocy finansowej w postaci zapomóg losowych zgodnie z możliwościami finansowymi i uchwałami Zarządu Oddziału ZNP.
Zniżki w imprezach organizowanych przez ogniwa związkowe.
Pomocy materialnej z funduszu interwencyjnego Zarządu Głównego ZNP w przypadkach szczególnych składając podania poprzez Zarząd Oddziału ZNP.
Zniżek udzielanych przy korzystaniu z bazy hotelowej, domów wczasowych i sanatoriów ZNP po okazaniu ważnej legitymacji związkowej.
Preferencji w zakupie usług w ZNP OUPiS oraz BPiT "Logostour".
Preferencji dla studiujących w WSP ZNP.
Porady prawne wyłącznie dla członków ZNP po okazaniu legitymacji związkowej.
http://www.men.gov.pl/nauczyciele/pragmatyka/zasady_przechodzenia_na_emeryture.phpPRAGMATYKA ZAWODOWA
Zasady przechodzenia nauczycieli na emeryturę na podstawie art. 88 ustawy – Karta Nauczyciela po 2007 roku
I. W sierpniu i wrześniu 2007 r. miała miejsce dwukrotna nowelizacja ustawy –
Karta Nauczyciela:
- ustawą z dnia 23 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (Dz. U.
Nr 158, poz. 1103);
- ustawą z dnia 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z
Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 191,
poz. 1369).
Wskazane nowelizacje nie zmieniły warunków uprawniających do wcześniejszej
emerytury bez względu na wiek, określonych w ust. 1 art. 88 ustawy – Karta
Nauczyciela. W obecnym stanie prawnym, tak jak poprzednio, warunkiem przejścia
na wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 88 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela
jest:
- posiadanie trzydziestoletniego okresu zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania
pracy w szczególnym charakterze, a w przypadku nauczycieli szkół, placówek,
zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich –
dwudziestopięcioletniego okresu zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w
szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym,
- rozwiązanie na swój wniosek stosunku pracy, albo wygaśnięcie lub rozwiązanie
stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7 ustawy –
Karta Nauczyciela.
Zmieniony został natomiast ust. 2a w art. 88 ustawy – Karta Nauczyciela. Zgodnie z obecnym brzmieniem tego przepisu, nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli:
1) spełnili warunki dotyczące wymaganego okresu zatrudnienia oraz okresu wykonywania pracy w szczególnym charakterze w ciągu dziesięciu lat od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.), tj. do dnia 31 grudnia 2008 r.,
2) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.
Wprowadzone zmiany polegają na:
wydłużeniu o rok – do 31 grudnia 2008 r. – okresu, w którym możliwe jest nabywanie uprawnień do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej dotyczących okresu zatrudnienia oraz okresu pracy nauczycielskiej,
ustanowieniu możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek także po 2008 roku przez nauczycieli, którzy do dnia 31 grudnia 2008 r. osiągną wymagany okres zatrudnienia i okres pracy nauczycielskiej.
II. W wyniku wskazanych na wstępie nowelizacji ustawy – Karta Nauczyciela nie uległy zmianie zasady naliczania świadczeń emerytalnych dla nauczycieli: wysokość świadczeń emerytalnych nauczycieli, którzy wystąpią z wnioskiem o przyznanie emerytury na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela w 2008 r. (albo w terminie późniejszym), ustalana będzie na podstawie dotychczasowych przepisów.
W myśl art. 88 ust. 2 ustawy – Karta Nauczyciela podstawę wymiaru emerytury dla nauczyciela zatrudnionego w systemie oświaty i wychowania, przechodzącego na emeryturę ustala się na zasadach ogólnych, określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z tym, że do podstawy tej wlicza się również wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, dodatki, świadczenia w naturze, jeśli ze świadczeń tych nauczyciel nie korzysta po przejściu na emeryturę lub rentę, oraz wszystkie nagrody uzyskane przez nauczyciela za osiągnięcia zawodowe w okresie, z którego wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru emerytury lub renty.
Do obliczenia wysokości emerytury będzie stosowany art. 53 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którym emerytura wynosi:
1) 24 % kwoty bazowej, o której mowa w art. 19, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, oraz
2) po 1,3 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
3) po 0,7 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych – z uwzględnieniem art. 55.
Przepis ten bowiem znajduje się w rozdziale 4 działu II ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczącym ustalania wysokości emerytur, o których mowa w jej art. 27-50e, a więc ma on również zastosowanie do ustalania wysokości emerytury nauczycieli urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., uzyskujących prawo do emerytury na podstawie art. 88 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela (art. 47 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).
Podstawa wymiaru przyznawanych świadczeń będzie zaś ustalana przy zastosowaniu przepisów znajdujących się w rozdziale 4 działu I ustawy o emeryturach i rentach (art. 15 i następne) oraz powołanego wyżej art. 88 ust. 2 ustawy – Karta Nauczyciela.
Należy jednak zaznaczyć, że przedstawione powyżej zasady obliczania wysokości emerytur przyznawanych na podstawie art. 88 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela będą obowiązywały wówczas, jeśli wniosek o emeryturę na podstawie tego przepisu złożony będzie przez nauczyciela urodzonego po dniu 31 grudnia 1948, a przed dniem 1 stycznia 1969 r. przed osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego, o którym mowa w art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. w przypadku kobiety - 60 roku życia, a w przypadku mężczyzny - 65 roku życia).
Jeśli chodzi natomiast o wysokość świadczeń, które będą przyznawane po roku 2007 dla nauczycieli przechodzących na emeryturę na zasadach określonych w art. 88 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela, to będzie ona ustalana w sposób indywidualny, zgodnie z wyżej powołanymi przepisami i będzie zależna, m. in., od posiadanych przez nauczycieli okresów składkowych i nieskładkowych oraz wysokości osiąganego przez nich wynagrodzenia. Nie można w takim razie stwierdzić w sposób generalny, że będą to świadczenia wyższe lub niższe aniżeli te, które zostaną przyznane do końca 2007 roku.
III. Jednym z warunków przejścia nauczyciela na wcześniejszą emeryturę jest rozwiązanie stosunku pracy na jego wniosek. Wymóg ten nie dotyczy wyłącznie tych nauczycieli, których stosunek pracy zostanie rozwiązany lub wygaśnie z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela, tj. w przypadku całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły lub zmian organizacyjnych uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela.
Termin rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela określają przepisy art. 23 ust. 1 i ust. 2 Karty Nauczyciela (w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania) oraz art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela (w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę). Zgodnie z tymi przepisami stosunek pracy z nauczycielem ulega rozwiązaniu na wniosek nauczyciela z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia – zarówno w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, jak i na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Wymogu rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem z końcem roku szkolnego nie stosuje się w przypadku rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron. Rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron może nastąpić zarówno w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, jak i w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę – art. 23 ust. 4 oraz art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela. Termin rozwiązania stosunku pracy w takim przypadku określają strony, jednakże ze względów organizacyjnych oraz z uwagi na konieczność uzyskania porozumienia stron, nauczyciel powinien z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować dyrektora szkoły o zamiarze przejścia na emeryturę.
IV. Odnosząc się do wątpliwości związanych z ponownym zatrudnieniem w szkole tych nauczycieli, którzy prawo do wcześniejszej emerytury uzyskali przed końcem 2007 r., należy podkreślić, że nie ma żadnych przeszkód prawnych do ich ponownego zatrudnienia, jeżeli taka możliwość wynika z arkusza organizacji szkoły.
Dodatkowo wskazać można, że do ponownego zatrudnienia emerytowanego nauczyciela w macierzystej lub w innej szkole nie jest konieczne wystąpienie przez niego z wnioskiem o zawieszenie prawa do emerytury na podstawie art. 103 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nauczyciel może zostać bowiem przyjęty do pracy bez takiego wniosku. Od wysokości otrzymywanego przez niego wynagrodzenia zależało będzie natomiast to, czy jego prawo do emerytury na zasadach określonych w art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ulegnie zawieszeniu, czy też jedynie otrzymywane przez niego świadczenie będzie zmniejszone.
Opracowano w Departamencie Spraw Nauczycielskich Ministerstwa Edukacji Narodowej na podstawie:
- ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.),
- ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 158, poz. 1103),
- ustawy z dnia 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 191, poz. 1369),
- pisma Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 września 2007 r. Nr DUS-403-76-CG/07.